יום שני, 21 במרץ 2016

סטנסילים ושבלונות - עיטור רהיטים

סטנסילים, שבלונות וחותמות הם דרך נפלאה לשדרוג רהיטים, קירות הבית, חפצים ואפילו בגדים. לכן אני משתמשת בהם מדי פעם, כשאני משפצת רהיטים, כמו זה למשל .

לכבוד שיפוץ המועדון שלנו, החלטתי לשפץ גם כמה רהיטים בטכניקת הסטנסילים. זה אולי נראה קשה, אבל זה לא !!! זה פשוט קל ומהנה וכדאי גם לכם לנסות ללא כל חשש וללא צורך להיות אמן, תראו כמה תהנו !
מגדה היא בת 86, אך מתפקדת כמו אישה בת 40. מגדה אוהבת מאוד לצבוע רהיטים והיא כל כך פרפקציוניסטית שאפילו לי קשה לפעמים להתחרות איתה, לכן החלוקה היא כזאת, אני משייפת ומתקנת ומגדה צובעת ועושה את הפינישים.
היות והשולחנות ששיפצנו, היו שולחנות פורמייקה ישנים ורעועים, היה צורך לשייף אותם שיוף עמוק, כדי להסיר מרגלי העץ שלהם כל טיפת לכה, לקלף את הקנטים ולשייף מעט את הפורמייקה כדי להפוך אותה למחוספסת שאפשר יהיה לצבוע אותה בצבע יסוד רב שימושי (של טמבור) ולאחר התייבשות מהירה צבענו בפוליאור (של טמבור) שתי שכבות צבע.
למחרת התחילה מגדה לעבוד עם השבלונה.
העיקרון בשבלונה או סטנסיל, זה להצמיד את הסטנסיל למקומו שלא יזוז בלחיצת יד או עם מסקינטייפ דק, אחרי שהצמדתם אותו לבגד כדי שלא ידבק חזק למשטח (אפשר גם לרסס את השבלונה עם מעט דבק ספרי, ליבש בנפנוף ולהצמיד למשטח).  
יש לעבוד עם כמה שפחות צבע, כדי שלא יחמוק אל מתחת לשבלונה. לכן כדי לשפוך מעט צבע לתוך צלחת חד פעמית, לטבול בו ספוג או מברשת עגולה שמיועדת לטיפוף (אפשר גם לקחת מכחול עגול ולקצץ את שערותיו לחצי גובה, כך הוא נעשה קשה יותר וניתן לשליטה) לטופף על הצלחת עד שרוב הצבע יורד ורק אז לטופף בקלילות על המקומות הריקים בשבלונה.
אנחנו בחרנו להשתמש בשבלונת אותיות, כי אני מכורה לפונטים וטיפוגרפיה. לא מצאנו שבלונת משפטים לטעמנו בעברית לכן הלכנו על השבלונה של דנה ישראלי  כי אהבתי את הפרופורציות, סגנונות הכתיבה השונים והמראה הנקי, יצא מקסים !
והרי לכם כל השלבים.

השולחן מוכן

שבלונה נוספת של דנה ישראלי,הפעם על כוננית ישנה ששופצה וחודשה.

באותה שיטה בדיוק, לקחנו שבלונות של אותיות, חיברנו מילים וטופפנו אותם על עציצים וכדים שמצאנו באשפה, ניקינו וריססנו אותם בספרי צבע ועכשיו יש לנו עציצים מקסימים לכניסה של המועדון


השעם עשה קאמבק ומשתלט על עיצוב הבית כמו אש בשדה קוצים, חומר עמיד וטבעי זה צץ וחזר עם טוויסטים מודרניים ועכשוויים
הדרכה לשדרוג שולחן איקאה פשוט, עם גליל שעם דק וכמובן סטנסילים, 
באתר 
  Royal design studio stencil , אפשר גם לקנות שם סטנסילים בכל הגדלים והמינים.ויש גם סרטון וידאו חובה 

ההדרכה עם הסטנסילים החדשים של מרתה סטיוארט היא בעצם צביעה על בד המיועד לכריות. 
את ההדרכה השווה הזאת, תוכלו למצוא בבלוג tatertots and jello 

לא תמיד תמצאו סטנסילים שיהיו לטעמכם והפתרון הוא לעשות אותם לבד, גם זאת עבודת יצירה כיפית ומצאתי כמה דרכים לעשותה.
בבלוג של רייצ'ל the crafted life היא מסבירה בפשטות איך ליצור שבלונה עם נייר פרייזר ולהדפיס על בד.  Thanks Rachel 
http://thecraftedlife.com/farmers-market-tote
נראה ממש פשוט ! יש להעתיק או לצייר את העיצוב המבוקש על נייר פרייזר כשצד השעווה כלפי מטה . לחתוך עם סכין חיתוך את העיצוב, להניח על הבד ולגהץ. הנייר נדבק קלות לבד. (כדאי להכניס נייר בין שתי שכבות הבד שהצבע לא יעבור לשכבה השנייה) לטופף צבע לבדים או אקרילי (אין סיכוי שירד בכביסה ואם אתם פוחדים, שימו פבריק מדיום) עם ספוג עגול ויבש עם מעט צבע, לייבש ולקלף את הנייר . מקסים לא ?
חיפשתי ומצאתי שתי דרכים נוספות שאהבתי, להכנת סטנסילים (מלבד סכין חיתוך )
הראשונה ממש שווה למי שמתעסק/ת הרבה עם סטנסילים היא מדפסת  Brother scan n cut 2 שחותכת בדים לאפליקציות, ניירות, בריסטולים, מפל, וניל ועוד. יש בה מאות דוגמאות לחיתוך ועם זה לא מספיק, אפשר להתחבר דרך כרטיס,  למחשב דרכו אפשר ליצור ולקבל עוד אלפי דוגמאות, עלותה כ - 300 $ ויש לקנות את הכרטיס לחוד. לא נמצאת בחנויות היצירה ואפשר לקנותה רק אונליין. אני קניתי אחת כזאת והיא עדין בניסיון ! יש המון סרטי הדרכה אונליין שאפשר להשתמש בם כדי להפעיל את המכונה.האפשרות השנייה קצת יותר ראלית מבחינת המחיר - חותך סטנסילים בחום שנראה ממש כמו צורב עץ עם מחט ארוכה ומעוקלת , אפשר למצוא באיביי !    

אבל הכי פשוט זה להדפיס על שקף מיוחד למדפסת, דוגמה שמצאתם במחשב, לגזור עם מספרים דקות, על הקווים המיועדים ופשוט ליצור את השבלונה האהובה עליכם.


טל מ Tal Art Design   היא אלופת הסטנסילים, היא יוצרת אותם בעצמה ועושה מנדלות ודוגמאות משגעות. מי שמעוניין להתפתח בעניין הסטנסילים, מומלץ ללכת לחוג אצל טל, היא מדהימה בקנה מידה עולמי .        
הדגמים של טל 
טכניקות להדבקת עלי זהב עם שבלונה, תוכלו למצוא כאן תחת השם ''שבלונה על דלת''

טכניקה לצריבת זכוכית עם שבלונות, ההסבר כאן

בטכניקת ההבלטה  שעשתה חנה על עציץ פלסטיק פשוט, השתמשנו בשלבים אלה: צביעת ג'סו (או כל צבע מקשר אחר), צביעת העציץ באקרילי, שימוש בסטנסיל שאותו רססנו בספרי דבק והנחנו ליבש דקה, ומריחת משחת עיצוב, (שפכטל עץ או טיח) הסרת הסטנסיל ויבוש המשחה (ראה סרטון הדרכה בהמשך). לבסוף צבענו את ההבלטה בלבד עם גולדפינגר (משחת זהב שמורחים עם האצבע)


סטנסיל על עץ (מותג הצבעים לא חשוב), השתמשו בצבעי אקרילי בגוונים האהובים עליכם.
התחילו את הסרטון מהדקה השלושים.

סטנסיל על הקיר

 הדרכה לסטנסיל עם טיח גבס תוכלו למצוא באתר של  Victoria Larsen, שם תוכלו לקנות סטנסילים וגם 
תבניות לגבס טיח  ( על טיח הגבס והתבניות, נעשה כתבה נפרדת) .


אז מי אמר שעבודה עם סטנסילים לא יצירתית ??? ברור שהיא יצירתית....היא יצירתית מאוד לאנשים יצירתיים !!!